Geoblog.pl    PiotrQ    Podróże    Przez cztery stolice do słońca o północy i zadumy w oknie nad fiordem.    Już po powrocie

Już po powrocie

Polska, Warszawa

„21 dni, 15,5 stopnia na północ, 15,7 stopnia na zachód, 8 150 kilometrów w samochodzie, ponad 6 godzin naprożach, 8 hoteli, 2 kempingi, hotel, domek nad fiordem, setki wodospadów, kilkanaście fiordów, dziesiątki jezior, strome górskie serpentyny, najdłuższe tunele i mosty, słońce o północy, cztery stolice, raki i czekany na lodowcu, klocki Lego i lapońskie renifery, pięć walut, sześć języków, jedenaście tysięcy zdjęć, 7 godzin filmów i co najważniejsze tysiące minut z zapartym przez wrażenia tchem. Tylko tyle po wyprawie życia.”

Takim tekstem opatrzyłem pięćdziesięciostronicowy album ze zdjęciami z tej podróży, który przygotowaliśmy zaraz po powrocie. Oddaje on rzeczywiście w jednym zdaniu to co przeżyliśmy, ale napisanie relacji dla siebie i dla bliskich, z którymi chcieliśmy podzielić się naszymi wrażeniami było konieczne. Tak żeby nie zapomnieć, a przy okazji przeżyć jeszcze raz. Zajęło mi to czas od września do kwietnia. Oczywiście z przerwami, ale zawsze miałem w pamięci te wspaniałe dni.

Podsumowując naszą wyprawę muszę dodać, że warto było drobiazgowo się przygotować, z dokładnością nie tylko do zarezerwowanych hoteli i promu, ale trasy, którą każdego dnia mieliśmy pokonywać kolejne kilometry. Na tej trasie oznaczyłem ciekawe miejsca (w tym także godziny otwarcia muzeów) i ważne informacje (np. o stacjach benzynowych na północy i rozkładach promów). Niektóre trasy opracowane były wariantowo, w zależności od pogody i naszego samopoczucia. Plan finansowy obejmował wszystkie możliwe do przewidzenia wydatki od noclegów, przez ceny biletów wstępu, opłaty parkingowe, przejazdów (w tym benzyny) i promów, po potencjalne koszty posiłków i kupowanego w sklepach jedzenia. Wszystko rozpisane na dni, walutę i tak w ogóle pełny „Cash flow”. Takie przygotowanie, na które poświęciłem wiele popołudni przez kilka miesięcy, zostało zdyskontowane bezstresowym Podróżowaniem, takim właśnie przez duże „P”. Niemcy i Skandynawia, pod względem jakości informacji i przewidywalności sytuacji są wdzięcznym miejscem, na wykonanie właśnie takich samorealizujących się planów. A plany wydatków sprawdziły się z dokładnością do 2,5%. To chyba dobry wynik.

Kolejnym wnioskiem, który możemy wysnuć, jest to, że nie koniecznie trzeba poruszać się po najbardziej polecanych w przewodnikach, turystycznych trasach. Oczywiście, mając mniej czasu na przygotowanie i pobyt, może to być jedyny sposób zobaczenia piękna takich miejsc, ale nie wątpię, że nasze wrażenia i moc wspomnień nie jest mniejsza. Na przykład podróż ze Strynu do Ballestrand przez dopiero co planowaną trasę turystyczną pozwoliły nam napawać się równie pięknym krajobrazem bez konieczności przepychania się między setkami innych – co pewnie byłoby nam pisane, gdybyśmy zrealizowali przejazd pociągiem z Flåm do Myrdal.

Dobrym wyborem okazał się kierunek naszej jazdy. Najpierw Szwecja i na północ, a powrót z północy przez Norwegię. Poziom wrażeń narastał z każdym dniem. Kierunek odwrotny mógł spowodować delikatne zniechęcenie, że ciekawe miejsca już widzieliśmy, teraz to już coraz nudniej. Na pewno nie mogliśmy narzekać, że kolejne dni były mniej ciekawe. Jednak fiordy środkowej i południowej Norwegii są najbardziej widokowymi miejscami spośród tych, które udało nam się zobaczyć.

Przygotowanie wyposażenia zajęło nam również trochę czasu. Jechaliśmy w lecie, ale doświadczenie innych wskazywało, że zwłaszcza w Skandynawii można spodziewać się każdej pogody, więc wzięliśmy ubrania na każdą okoliczność. My trafiliśmy na lato stulecia, ale kurtki i czapki przydały się na lodowcu. Na szczęście opowiadania nt. uciążliwych komarów i innych owadów pozostały tylko opowiadaniami. Samochód sprawił się znakomicie, a pojemność bagażnika pozwoliła nie ograniczać się pod względem ilości ubrań. Mogliśmy pozwolić sobie praktycznie na to, że pranie i to tylko w ograniczonym zakresie, zrobiliśmy dopiero w domku w Gudvangen. Przejechane kilometry nie były żadnym problemem dla auta. Średnie spalanie w granicach 8 l/100km i żadnych mniejszych czy większych awarii oraz brak zmęczenia kierowcy potwierdziły jakość samochodu.

Wyprawa bez jej dokumentowania byłaby tylko jej połową. Te ogromne ilości zdjęć są przeglądane do dziś i nie zajmują tylko miejsca na dyskach twardych. Kilkanaście z nich wisi w powiększeniu na ścianach naszego mieszkania, a nawet w moim pokoju w pracy. Sprzęt fotograficzny i filmowy sprawił się także bez zarzutu, a jedyne uwagi dotyczyły tylko tego, że nam brakowało jeszcze wprawy w zrobieniu takich ujęć, które uwieczniłby to co widzieliśmy.

Drobny problem z właścicielem domku, nie oddaną w terminie kaucją i brakiem wsparcia ze strony firmy „Novasol”, zakończył się szczęśliwie. Pieniądze znalazły się na koncie, a rekompensata ze strony firmy (po kilku pismach e-mailem i rozmowach przez telefon) pokryła straty wynikające z różnic kursowych. W sumie nic nieznaczący incydent.

BYŁO REWELACYJNIE !!!

PS. A dziś (kwiecień 2009), w związku z nieprzewidzianym splotem wydarzeń (Portugalia znowu nie wypaliła), szykujemy się do kolejnej wyprawy na północ Europy. Tym razem ponad trzy tygodnie przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię do przylądka Północnego (w zimie nie wyszło ☺ ) i z powrotem po niewidzianych rejonach Norwegii na kamping w okolicach Stavanger, Danię i Niemcy do domu. Myślę, że kolejną relację też uda nam się spisać po udanej wyprawie.

Bibliografia:

Aurland og Lærdal Reiselivslag - Home

Bergen - The Official Bergen Internet Site

Ferry in Norway

Fjords of Scandinavia

Fjords.com - Fjord Norway.

Fotografie - Konrad Konieczny

Norway.com

Norwegia – Jak dotrzeć - Onet.pl Przewodnik

Norwegia - oficjalna strona w Polsce

Norwegia - Portal miłośników Norwegii

Norwegia - przewodnik, informacje praktyczne, podróże, turystyka

Norwegia - trzy pętle samochodem

Norwegia - Zwiedzaj Świat - wczasy, wycieczki, podróże, wyjazdy

Ruteinfo.net Engelsk

Sognefjord - The official guide to Sognefjorden

Statoil - Stacje w Skandynawii

Subiektywne Przewodniki - relacje z podróży, recenzje noclegów

Tindevegen – fjellvegen mellom Årdal og Turtagrø

Turystyka w Skandynawii Norwegia

vegvesen.no - Norwegian Public Roads Administration

VisitOSLO.com

Welcome to the stavechurches by the Sognefjord

mitrofan
mitrofan - 2009-06-08 16:29
Chylę czoła. Twój opis z podaniem źródeł, szczegółowy, ale niezmiernie uporządkowany zrobił na mnie wielkie wrażenie. Życzę Tobie i Twoim Paniom fantastycznych przeżyć w czasie tegorocznej wyprawy.

kiclaw
kiclaw - 2009-06-09 12:26
Faktycznie, bardzo szczegolowa i pomocna relacja. Pozdrawiam serdecznie :)

BPE
BPE - 2009-06-09 12:41
relacja bardzo szczegółowa, ale mało zdjęć - tam można było zrobic tysiące :-))

PiotrQ
PiotrQ - 2009-06-09 14:31
Zdjęć zrobionych ponad 11 tysięcy, kilka godzin filmów - tylko problem co wybrać, co uznać za godne takich oczu - Geoblogerów :) . Trochę załączyłem.

Pozdrawiam

keyla
keyla - 2009-09-27 22:53
Piotrze - to faktycznie dylemat z tymi zdjeciami :D powyzej 500 juz trudno wybrac :) mam tak samo! :)
opis bardzo pomocny i szczerze mowiac, chcialabym umiec TAK zaplanowac i tak ogarniac wyjazdy... u mnie na razie sprawdza sie metoda spontanicznejgo planowania na bieząco... :D

serdecznie pozdrawiam!

PiotrQ